Laatst bijgewerkt: zaterdag 16 oktober 2021

De Groller predikanten

 

De Hervormde Gemeente Grolloo-Schoonloo is opgericht in 1853. In het verhaal ""De eerste predikant"" is alles te lezen over dominee Bolt en ook in het boekwerk ""Vijftig huizen en een kerk"" van dominee Ruijtenberg worden namen tot 1950 genoemd. Hieronder heb ik getracht een opsomming te geven van hetgeen ik ben tegengekomen.

Bronnen:

  • Via Delpher heb ik in diverse kranten en tijdschriften artikelen en advertenties gevonden.
  • Via het internet op sites van of via PKN, dominees.nl en historische sites van andere gemeenschappen is ook veel informatie gehaald.
  • Zoals genoemd is het boekje ""Vijfig huizen en een kerk"" een belangrijke bron geweest, alsmede een inspiratie om zijn werk - zei het in beperktere mate - voort te zetten.

 

 

naambegonnenvangestoptnaar
ds. C. Bolt (Cornelis) 19-03-1854 hulppred. Bakkeveen 21-02-1870 overleden

ds. I. Sannes Spandaw (Isaac)

18-06-1871 kandidaat Finsterwolde 26-03-1876 Koekange

ds. E. van Kleffens (Eelke)

De juiste naam vermelden was ook in 1876 al lastig. Zoals hieronder in de Standaard.

16-07-1876 kandidaat 13-10-1878 Drogeham

ds. G. van Wijhe (Gerrit)

15-06-1879 Nieuw-Dordrecht 31-10-1880 Maasdam

ds. L.J. van Hoorn (Lukas Johannes)

20-03-1881 Stitswerd 07-08-1881 Metslawier

ds. N.E. van Laer Dinckgreve (Nicolaas Engelhart)

07-05-1882 Hiaure 21-10-1883 Ballum-Hollum
ds. W.P.M. Moulijn (Willem Pieter Marinus) 03-10-1886 Nederlands Oost-Indie 15-05-1887 Ruinen
Hulppredikant T. Boerema 1894 Assen    
ds. D. van Peursem (Dirk) 29-10-1905 kandidaat Baarn 10-05-1908 Eindhoven
ds. F. Smid (Frederik) 18-04-1909 Visvliet 14-08-1910 Noordwijk (Gr.)
ds. H.G. Brink (Hendrik Gerard) 16-12-1917 emeritus Ruinerwold 07-01-1923 Andijk
ds. G.W. Goedhart (Gijsbert Willem) 20-12-1925 emeritus Oosterbeek 24-04-1927 Nieuw-Beerta
ds. W.S. Winsemius (Wytse Sibrandus) 09-09-1928 Surhuisterveen 15-01-1937 emeritus
ds. P. Inberg (Pouwel) 11-04-1937 kandidaat IJhorst 25-06-1939 Diever
ds. H. Alkema (Hilko) 10-09-1939 kandidaat Woltersum 26-11-1944 Ezinge
ds. E. van Ruijtenberg (Evert) 10-10-1948 Veendam 30-04-1952 emeritus
ds. P.C.S. van der Hoff 04-11-1956 Donkerbroek 30-11-1964 emeritus
Hulppredikant ds. G. Oldeman 1969 emeritus Heerewaarden 1973  
Hulppredikant ds. J.E. Tuininga 1973 emeritus Londen 1979  
Hulppredikant ds. J.T. Haverman 1979 emeritus Someren    
Hulppredikant J. Huisman 1984    29-10-1989   
Hulppredikant mw. G.W. Kwakkel-Boers 19-11-1989   1993   
Hulppredikant G. van der Zande 1997   2007  
Hulppredikant G. ter Beek (Gerhard) 04-11-2007      
         
         

 

 

In bovenstaande tabel zijn nogal wat gaten in de tijd in te vullen. We willen proberen deze zo goed als mogelijk in beeld te krijgen.

Bertus Reinders

22 augustus 2021